Popis

Exteriér, stavební vývoj:

Zámek Uhřice byl postaven v místě původní tvrze ze 14. století (jejíž tvar se bohužel dodnes nepodařilo zjistit) a paláce o půdorysu 30 x 13 metrů, z něhož se dochovalo sklepení (SHP M. Plaček 2009). Zámek byl znovu vystavěn a výrazně rozšířen po zničení během třicetileté války v polovině 17. století rodem z Grünbüchlu do dnešní podoby. K Uhřickému zámku byla kolem roku 1706 přistavěna kaple, která později získala statut kostela. Poslední velkolepé přestavby se zámek Uhřice dočkal za vlastnictví Chorynských ve 2. polovině 18. století. Jedná se o jednokřídlou patrovou budovu obklopenou z jedné strany parkem a ze strany druhé hospodářským dvorem.

Interiér:

Novému soukromému majiteli se podařilo vrátit prvnímu patru původní ráz z 18. století, který vtiskl budově architekt Josef Haupt. Ve 20. století byly totiž jednotlivé místnosti probourány a spojeny v jeden velký sál, který sloužil jako místní kulturní zařízení a hostinec. Jednotlivé místnosti jsou propojeny vysokými dvoukřídlými dveřmi tak typickými pro zámeckou architekturu. V severní části zámku byly objeveny zbytky kaple s klenebními patkami.

Současný stav:

Na zámku Uhřice proběhlo statické zajištění a byly vyměněny houbou nakažené dřevěné konstrukce. V roce 2008 se zámek dočkal nových venkovních oken, vyrobených z dubu a osazených speciálně vyrobeným sklem. V součastné době se pozornost majitele soustředí na průzkum objevené kaple a presbytáře. Dále se za podpory M. Plačka zkoumá spojitost blízké administrativní budovy (tzv. malého zámku) a hlavní budovy zámku.

Zdroj: http://www.castles.cz/zamek-uhrice/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *